Zaterdag 5 april speelde het tweede team tegen RSR Ivoren Toren 2 uit Rotterdam. Vooraf vertelde teamleider Frank dat we moesten winnen want we hadden nog een theoretische kans op promotie. Nou dat moest dan maar! Op papier waren we ook eigenlijk verplicht om te winnen want het verschil in ELO punten tussen beide teams was maar liefst gemiddeld 78 punten. Yannick was volgens Frank wat ziekjes, maar vrouwe Fortuna was hem genadig want hij won zonder te spelen: zijn tegenstander kwam helaas niet opdagen. Onno had speciaal zijn gele gymschoenen aangetrokken. Hij was in een vredelievende bui, want hij bood met wit spelend remise aan, maar hij sloeg genadeloos toe toen het aanbod geweigerd werd. Ik zelf speelde een wat gekke partij waarin alles draaide om het gedraal en getalm van beide spelers om een pion naar b4 op te spelen. Ik wachtte zo lang tot het niet meer kon en ook de zwartspeler wachtte te lang, waardoor mijn paard naar het mooie veld e2 kon en niet eindigde als een kreupel paard op b1. Toen de zwartspeler meteen daarna in lichte tijdnood blunderde met 25 .. Db6 gaf hij meteen op.
Erik van de Plassche – Herman Keetbaas 1-0:
Jan Aart en Artur wonnen; Bert verloor helaas en Frank hield op een ongelooflijke manier remise met een stuk minder. Maar de held van de dag was zonder meer Maxim, die speelde aan bord één. Speel de partij door en stel jezelf de vraag of je met zwart niet al lang remise had aangeboden of aangenomen.
Tamila Mashchenko – Maxim Teianu 0-1:
Kortom, het gaat hierbij om doorzettingsvermogen, een eigenschap die Maxim in ruime mate lijkt te bezitten. De Finnen – ik heb een jaar of tien in Helsinki gewoond – noemen dit “sisu”. Dit kun je het beste vertalen met het Engelse woord “perseverance”. Of misschien kan ik het beter toelichten met een beeld, want “sisu” is meer dan doorzettingsvermogen. Misschien kent U Stine Jensen, een Deens-Nederlandse filosofe. Zij maakte de in 2013 uitgezonden televisieserie “Licht op het Noorden” over de Noorse, Zweedse, Deense en Finse ziel. In de aflevering over Finland (https://npo.nl/start/serie/licht-op-het-noorden/seizoen-1/stine-jensen-in-finland/afspelen) spreekt ze met een man die in de winter niets anders doet dan een piepklein haventje ijsvrij houden. De man vaart elke dag uren achter elkaar – en meestal in het donker met die korte dagen daar – alleen maar rondjes met zijn kleine ‘ijsbreker’. Als ze hem vraagt of dat niet saai of deprimerend is antwoord hij met één woord: “sisu”. Kortom, Maxim heeft “sisu”! De partij golft wat op en neer maar uiteindelijk weet hij het dame eindspel te winnen. Fantastisch!
Wilt U nog wat meer over doorzettingsvermogen weten? Luister dan naar een podcast van de NRC met Carlijn Vis en Umberto Tan getiteld “Doorgaan”. Het gaat over mensen die de kracht hebben gevonden om door te gaan na een vreselijke gebeurtenis, zoals een vrouw die verongelukt met een klein vliegtuigje in Vietnam; daarbij haar aanstaande man verliest; ze is de enige overlevende na een weekje met allerlei botbreuken in de jungle. Dit zijn allemaal heldenverhalen, maar onze held tegen de Ivoren Toren was dus Maxim. Hij heeft daarmee een TPR van 2217 en een rating van inmiddels 2115 achter zijn naam staan!
En de promotie? Al luisterden we vanzelfsprekend goed naar teamleider Frank met deze 6 ½ – 1 ½ overwinning: Onze theoretische kansen zijn toch verdwenen. HWP Haarlem 2 won namelijk met ruime cijfers van Kennemer Combinatie 4. Volgend jaar een nieuw kans!